Açık Emar Dorsal Açık MR (Sırt Emarı)

Dorsal Emar sırt bölgesinin incelenmesi için Emar cihazı ile yapılan çekimlere verilen isimdir. Sırt ağrısı, hareket kısıtlılığı gibi durumlarda, fıtık şüphesinde, kanser şüphesinde ve kırıkların araştırılmasında ilk kullanılacak görüntüleme yöntemidir. Özellikle sırt ve bel bölgesinde tutulum yapan tüberküloz ve Multiple Skleroz (Emes) gibi hastalıkların araştırılmasında kullanılır. Diğer görüntüleme yöntemleri ile gösterilemeyen kitleleri ve fıtığı detaylı bir şekilde gösterir. Sırt omurgasındaki ve disklerdeki enfeksiyonları ayırabilir. Ayrıca ameliyat edilecek hastalarda cerraha bir yol gösterir. Ameliyat sonrası ameliyata bağlı komplikasyonları, yeni fıtık oluşumlarını gösterebilir.  Hastaların ameliyat sonrası yıllık takipleri Emar ile rahatlıkla yapılabilir. Önceden yapılacak bir hazırlık gerektirmemektedir.  

Açık Emar Çekim süresi yaklaşık 15-25 dakika arasındadır. İlaçlı çekimler çekim süresini 10-15 dakika arttırabilir.    

Çekim detayları

 T2 veT1 sagital, T2 axial, T2 koronal sekansları rutin olarak alınır, boyun bölgesinin 3 boyutlu görüntüsü elde edilir. Kırık ya da tümör şüphesi varsa ek olarak STIR(TRIM) sekans kullanılır.

Dr. Eşliğinde Açık Emar Çekimi yapılıp Hemen Rapor verilir, Türkiye’de bir ilk V.İ.P Hizmet , ”En İyi Açık Emar Merkezi”.