Açık Emar Açık Lomber MR (Bel Emarı)

Açık Lomber Emar bel bölgesinin incelenmesi için Emar cihazı ile yapılan çekimlere verilen isimdir. Bel ağrısı, Bel fıtığı şüphesi ya da Bel kemiği veya omurilik bölgesini tutabilecek kitle lezyonların (Prostat ve Meme kanseri metastazları gibi) ve kırıkların araştırılması için yapılır. Bel bölgesi için yapılan tomografiye üstünlüğü tomografide sadece kırıkların araştırılabilmesidir. Ancak Emar kırıkları gösterebildiği gibi kırığın sebebini de ortaya koyar. Diğer görüntüleme yöntemleri ile gösterilemeyen kitleleri ve fıtığı detaylı bir şekilde gösterir. Bel kemiğini ve diskleri tutan enfeksiyonları ayırabilir. Ayrıca ameliyat edilecek hastalarda cerraha bir yol gösterir. Ameliyat sonrası ameliyata bağlı komplikasyonları, yeni fıtık oluşumlarını tespit edebilir. Bu hastaların yıllık takipleri Emar ile rahatlıkla yapılabilir. Önceden yapılacak bir hazırlık gerektirmemektedir.  

Açık Emar Çekim süresi yaklaşık 15-25 dakika arasındadır. İlaçlı çekimler çekim süresini 10-15 dakika arttırabilir.

 Çekim detayları

T2 ve T1 sagital, T2 axial ve T2 koronal sekansları rutin olarak alınır ve bel bölgesinin 3 boyutlu görüntüsü elde edilir. Kırık ya da tümör şüphesi varsa ek olarak STIR(TRIM) sekans kullanılır.

Dr. Eşliğinde Açık Emar Çekimi yapılıp Hemen Rapor verilir, Türkiye’de bir ilk V.İ.P Hizmet , ”En İyi Açık Emar Merkezi”.