Açık Emar Servikal Açık MR (Boyun omurga Emarı)

Açık Servikal Emar boyun bölgesinin incelenmesi için Emar cihazı ile yapılan çekimlere verilen isimdir. Boyun ağrısı, boyun tutulması gibi durumlarda, Boyun fıtığı şüphesinde ya da Boyun omurgasında veya boyun omurilik bölgesini tutabilecek Multiple Skleroz (Emes) gibi kitle lezyonların ve kırıkların araştırılmasında Boyun Emarı tercih edilir. Emar kırıkları gösterebildiği gibi kırık etrafındaki ligamanların hasarını ve kırığın sebebini de ortaya koyar. Diğer görüntüleme yöntemleri ile gösterilemeyen kitleleri ve fıtığı detaylı bir şekilde gösterir. Boyun omurgasındaki ve disklerdeki enfeksiyonları ayırabilir. Ayrıca ameliyat edilecek hastalarda cerraha bir yol gösterir. Ameliyat sonrası ameliyata bağlı komplikasyonları, yeni fıtık oluşumlarını gösterebilir.  Hastaların ameliyat sonrası yıllık takipleri Emar ile rahatlıkla yapılabilir. Önceden yapılacak bir hazırlık gerektirmemektedir.   

Açık Emar Çekim süresi yaklaşık 15-25 dakika arasındadır. İlaçlı çekimler çekim süresini 10-15 dakika arttırabilir.    

Çekim Detayları

T2 veT1 sagital, T2 axial, T2 koronal sekansları rutin olarak alınır, boyun bölgesinin 3 boyutlu görüntüsü elde edilir. Kırık ya da tümör şüphesi varsa ek olarak STIR(TRIM) sekans kullanılır.

Dr. Eşliğinde Açık Emar Çekimi yapılıp Hemen Rapor verilir, Türkiye’de bir ilk V.İ.P Hizmet , ”En İyi Açık Emar Merkezi”.