Sıkça Sorulan Sorular

  1. NEDEN AÇIK EMAR

Açık Emar kapalı alan korkusu olanlarda, panik atak geçirenlerde, kalp pili olanlarda, kilolu hastalarda, metalik protezi olanlarda rahatlıkla kullanılabilecek bir tanı yöntemidir.


  1. AÇIK EMAR – KAPALI EMAR ARASINDA BİR FARK VAR MIDIR

Eskiden görüntü kalitesinde farklar vardı. Ancak son yıllarda gelişen teknolojiyle Kapalı ve Açık Emar görüntüleri arasında fark kalmamıştır.


  1. AÇIK EMAR İÇİN KİLO SINIRI VAR MI

Açık Emar için bir kilo üst sınırı çekim bölgesine göre değişmekle birlikte 170-180 kg civarındadır ama kapalı Emar cihazları için üst sınır 120-130 kg olarak tespit edilmiştir.


  1. KALP PİLİM VAR. AÇIK EMAR’A GİREBİLİR MİYİM

Kalp pili olanlar güvenle Açık Emar cihazına girebilirler.


  1. METAL PROTEZLE AÇIK EMAR’A GİREBİLİR MİYİM

Metalik protezi olan hastalar Açık Emar’a girebilirler. Ancak Emar cihazlarında proteze bağlı görüntü bozulması oluşabilir. Bu olay Açık Emar’da kapalıya göre daha az görülür.


  1. HAMİLELER AÇIK EMAR’A GİREBİLİR Mİ

Hamilelerin Emar’a girmesi ile ilgili çekinceler olsa da ilk 3 ay haricinde Emar’a girmelerinde bir sakınca yoktur. Emar çekimi yapılacaksa yan etkisi en az olan Açık Emar tercih edilmelidir.


  1. KAPALI ALAN KORKUM VAR. AÇIK EMAR’A GİREBİLİR MİYİM

Kapalı alan korkusu ya da Panik atak yaşayanlar, Emar cihazında duramayanlar için Açık Emar çok uygun bir seçenektir. Yanınıza bir sandalye tutup elinizden biri tutarak Emar çektirebilirsiniz.