Hangi Açık Emar

Hangi Açık Emar? ” En İyi Açık Emar ”

Kapalı alan fobisi olan hastalardan bahsetmek istiyorum. Açık Emar’a girme kararı verdiniz. Kapalıya bir türlü giremediniz, ya da girip içeride duramadan çıktınız.

Ne yapmak lazım? Nerede Açık Emar var? Nasıl randevu alırım? Hemen rapor veriliyormu?

Sorular çoğaltılabilir.

Her ilde Açık Emar yok. Genelde büyük şehirlerde var. İnternet aramalarında isimleri ve yerleri çıkıyor. Emar isteyen doktorlara da sorulabilir.

Burada temel olarak 3 farklı seçenek var.

*0.2 Tesla Emar gücü olanlar- Bence tercih edilmemeli çünkü görüntü kalitesi düşük ve eski cihazlar…

*0.35 Tesla gücü olanlar- Bunların farklı yazılım programlarıyla görüntüleri kuvvetlendirilmiş dolayısıyla rahatça tercih edilebilir.

*1 Tesla gücü olan cihazlar- Bunlar çok nadir, sadece 1-2 merkezde bu cihaz var. Bu cihazın görüntü kalitesi güzel ama firma bu cihazı artık üretmiyor, parça ve teknik destek sıkıntıları var, eğer problemsiz şekilde çalışıyorsa çektirilebilir.

Emar kalitesi açısından durum bu… Bir de görüntüleme merkezinin özellikleri önemli…

Nasıl özellikler bunlar?

Kapalı alan fobisi olan bir hastanın çekim yapıldığı ortamın ferah olması lazım, mesela tavan yüksekliği girişte bir rahatlama sağlamalı, cihazın olduğu odanın yüksekliği haricinde genişliği de önemli, rahatlık hissi veriyor. Düz giriş bir yer olması önemli, bu cihazların çoğu bodrum katlarda karanlık ortamlarda kurulduğunu düşündükçe, hastanın bilmediği karanlık bir ortamda alt katlara indirilmesi bile rahatsızlık verebiliyor.

Peki verilen hizmet?

Açık Emar merkezi seçerken yakınlık önemli,Hemen rapor veriliyormu, işin bir an önce halledilmesi, bekleme sürelerinin kısa olması, muhatap olduğunuz kişlerin işlerinde deneyimli olmaları ön plana çıkıyor.

Çekim yaptıracağınız doktoru araştırın…

Bu doktorun kaç yıllık bir tecrübesi var, hangi okuldan mezun olmuş, şimdiye kadar kendini geliştirme adına hangi kurslara katılmış, bilimsel olarak kaç tane makale yazmış, yurtdışı tecrübesi olmuş mu, Türkiye’de Uzmanlık sonrası bilgi becerinin en objektif kriteri olan Radyoloji Board sınavlarını geçmiş mi? Akademik olarak bir ünvanı var mı?

İsim önemli değil ama bu özelliklere sahip merkezler var.